W uroczyste obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej w naszej szkole wpisuje się wystawa pt. „Katyń 1940. Zagłada polskich elit” opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. W kwietniu 2025 r. uczniowie naszej szkoły biorą udział w lekcjach tematycznych przygotowanych przez nauczycieli historii.
Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą mordu padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. oraz osoby cywilne aresztowane przez NKWD. Ten bezprzykładny akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios w kręgosłup i mózg polskiej armii, ale także był elementem planowej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko elicie narodu. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych, jakie w ten sposób poniesiono, nie da się ani oszacować, ani wyrównać. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (bo wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (bo jej ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (bo cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych – w oparciu o bezpodstawne oskarżenia). Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.
Wystawa składa się z 15 plansz prezentujących genezę i przebieg zbrodni katyńskiej, ilustrowanych historycznymi fotografiami. Możemy poznać losy polskich oficerów od tych aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r.
Uczniowie naszego liceum podczas lekcji prowadzonych w oparciu o wystawę przez panią Małgorzatę Chudzik mogli poznać okoliczności, w jakich doszło do mordu, zobaczyć portrety ofiar i ich katów, poznać okoliczności ujawnienia zbrodni oraz przeczytać o próbach jej zakłamywania i latach walki Polaków o prawdę.






