Dwa intensywne dni spędzili uczniowie klasy IID i IIIB z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, realizując projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej „Marsz Żywych 2025”, w Muzeum Auschwitz- Birkenau.
23 kwietnia młodzież przygotowywała się do głównej części projektu w Krakowie, zwiedzając go śladami historii i miejsc związanych z kulturą żydowską. Uczniowie zwiedzili więc krakowski Kazimierz, Synagogę Remu, Uniwersytet Jagielloński, Wawel oraz odpoczywali w pięknym słońcu na krakowskim Rynku. Drugi dzień - 24 kwietnia - to główna część projektu.
Przypomnijmy, że udział młodzieży w „Marszu Żywych” był możliwy dzięki aplikacji do projektu, napisanego przez panią Justynę Świderską-Niedobit oraz dzięki przygotowaniu uczniów, realizujących w marcu br. projekt w Muzeum w Bełżcu, pod tytułem „Po śladach stop Twoich”. Dzięki tym staraniom, MEN wybrało uczniów II LO, jako przedstawicieli polskiej młodzieży, by jako jedni, z 18 szkół z całej Polski, mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady, w Oświęcimiu odbywał się Marsz Żywych, związany z wybuchem powstania w getcie warszawskim. W tym roku przypada dokładnie 80 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz i zakończeniu II wojny światowej i z tej okazji w Marszu Pamięci, oprócz 16 tysięcy ludzi z całego świata, uczestniczyli prezydenci Polski i Izraela, Andrzej Duda i Isaac Herzog. Uczniowie mieli możliwość spotkania z rówieśnikami z całego świata, okazję do wyjątkowych i wzruszających rozmów z potomkami ocalałych z Holocaustu, wymiany poglądów i spojrzenia na współczesny świat, pamiętając, że podstawą wolności jest pamięć o przeszłości i budowanie przyszłości w oparciu o wzajemny szacunek, tolerancję i zrozumienie. Na pochwałę zasługuje postawa młodzieży II LO i jej otwartość na drugiego człowieka. Maszerowali… by pamiętać… i budować przyszłość wolną, pełną miłości i życzliwości. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, od których zależy w dużej mierze nasza przyszłość i losy całego świata.
Organizatorką projektu i wyjazdu na Marsz Żywych była nauczycielka języka polskiego Justyna Świderska-Niedobit. Opiekunami i uczestnikami tego podniosłego wydarzenia byli także Pani wicedyrektor Katarzyna Płaszczewska, Pan Arkadiusz Smolarz oraz Pan Marcin Lato.


















