Dzień 11 października 2024 r. zapisze się w naszej pamięci jako czas wdzięczności, serdecznych życzeń i poczucia wspólnoty. Szkołę tworzą ludzie i ich relacje. Ta radość bycia razem towarzyszyła nam już od rana, kiedy w kościele MBNP słuchaliśmy słów ks. Macieja – absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie.
TO, CO WARTO...
Myśl o tym, jak ważna jest życzliwość i wspólne przeżywanie radości, była z nami także później, kiedy dyrektor Rafał Wrotkowski, rozpoczynając uroczystości w szkole, przywołał krótko historię liceum. Wspomniał pierwszy dzwonek w 1994 r. i dyrektora Tadeusza Trąbkę, Jacka Świętońskiego – obecnego wówczas na otwarciu placówki burmistrza i 92 uczniów liceum. Wspomniał okres Zespołu Szkół, nadanie szkole imienia światłego człowieka renesansu Piotra Firleja. Wspomniał, że mimo przebudowy i zdjęcia dzwonu ze szkolnej wieży, dzwon nadal śpiewa, wzywając do nauki i do pracy. Szkoła „trwa mimo zmieniającej się wokół rzeczywistości i ludzi, którzy ją tworzą”.
Pan dyrektor pochylił czoło przed swoimi poprzednikami: Tadeuszem Trąbką, Marianem Boberem, Ryszardem Gierachem, Krystyną Mazurek, Radosławem Borzęckim i Haliną Zdunek, którą nazwał swoją mentorką. Wyrazy uznania skierował też do wicedyrektorów II LO. Wszyscy oni „dodawali splendoru szkole” i „rozsławili ją w kraju i poza jego granicami”.
Z kolei pan Rafał Wrotkowski zauważył, że II LO stało się już szkołą pokoleniową, która wpisała się w historię Lubartowa. Wykształciła 4138 absolwentów, w tym wielu wybitnych wychowanków, późniejszych specjalistów z różnych dziedzin.
Mówca podziękował nauczycielom za zaangażowanie w życie liceum, wskazał nowoczesne kierunki pracy szkoły, współpracę ze środowiskiem oraz powołanie stowarzyszenia „Petrus”. Podziękował władzom oświatowym i samorządowym za wsparcie placówki, wymienił burmistrzów przychylnych II LO: Jacka Świętońskiego, Jerzego Zwolińskiego, Janusza Bodziackiego i Krzysztofa Paśnika.
Na koniec pan dyrektor przywołał słowa prof. W. Bartoszewskiego, że są w życiu rzeczy, które robić warto i takie, które robić się opłaca... Edukacja ma wartość samą w sobie, nie wszystko można mierzyć wskaźnikami ekonomicznymi. Niektóre rzeczy po prostu warto. Mówca wyraził także nadzieję, że przez 30 lat pracy II Liceum spłaciło dług wdzięczności wobec mieszkańców Lubartowa, którzy powołali szkołę do życia, odwdzięczyło się tworzeniem atmosfery życzliwości i wspierania aspiracji młodych ludzi, zachęcaniem ich do samorealizacji i wszechstronnego rozwoju.
NAJLEPSZE ŻYCZENIA
Zaproszeni goście zjawili się bardzo licznie, co sprawiło, że czuliśmy, iż stanowimy instytucję szanowaną i docenianą w Lubartowie.
Pan burmistrz Krzysztof Paśnik zaczął swoje przemówienie od wyrażenia dumy z II LO, podziękował dyrekcji i nauczycielom za lata pracy, wręczył także nagrodę Burmistrza Miasta Lubartów nauczycielce matematyki Katarzynie Kowalczyk.
Byli z nami ponadto rodzice uczniów na czele z przewodniczącą RR Urszulą Skrzypiec. Rada Rodziców z okazji naszej uroczystości obdarowała licealistów tarczami szkolnymi.
Ze wzruszeniem słuchaliśmy słów pierwszego dyrektora, założyciela II LO Tadeusza Trąbki. Wspominał on prace poprzedzające otwarcie liceum w 1994 r. Potem starania o wyposażenie szkoły, m. in. ze składek na RR. Powiedzieć trzeba, że kiedy wszyscy dawni dyrektorzy pojawili się na scenie, dostali potężne, długie brawa na stojąco. To właśnie jest prawda o naszym liceum. Gesty mówią czasem mocniej niż słowa.
Przemawiali m. in. Krzysztof Karczmarz – Wicestarosta Miasta Lubartów, który przywołał słowa Konfucjusza – motto naszej książki o szkole, Renata Wawruch-Jakimiuk z PMDK, która doceniła szczególne osiągnięcia Sceny 44, podobnie jak Ludmiła Romaneczko, która reprezentowała Prezesa Uniwersytetu III Wieku. Głos zabrali także: Zbigniew Sajda – dyrektor „Szopena”, który mówił, że oba licea kształcą wspaniałą młodzież, dyrektor SP 4 Krzysztof Świć, który wspomniał własny pobyt w II LO i nauczycielkę Janinę Zabielską, Marta Migal – dyrektor szkoły muzycznej, z którą II LO dzieli budynek i „wspólne dzieci”, Krzysztof Dec – wicedyrektor SP 3, który upomniał się u władz Lubartowa o dotrzymanie obietnicy zbudowania kompleksu sportowego, Dorota Bułgajewska-Muzyka – dyrektor RCEZ, Urszula Bednarczyk – dyrektor LOK, Elżbieta Mizio – wieloletnia nauczycielka II LO i Urszula Szwed-Jednous – dyrektor przedszkola nr 5, Leszek Gajuś – Nadleśniczy miasta Lubartów, któremu serdecznie dziękujemy, że wspomniał o sadzonych przez nas drzewkach.
Zatem podarunki na ręce dyrekcji składali członkowie Rady Miasta Lubartów, państwo dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji lubartowskich. Wyrażali dyrektorowi II LO serdeczne podziękowania i życzenia owocnej pracy dla młodzieży, a więc dla przyszłości, bowiem „Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – ten wciąż aktualny cytat z Jana Zamoyskiego przywołała Danuta Rafał z ZNP Lubartów, składając również nauczycielom życzenia z okazji DEN.
Następnie stu lat życzył szkole również Radosław Borzęcki – były dyrektor II LO, przyjaciel dyrektora Rafała Wrotkowskiego. Dyrektor biblioteki miejskiej Grzegorz Winnicki zacytował Mickiewicza: „Razem, młodzi przyjaciele!” i tymi słowami idealnie wpisał się w nasze święto.
Wszystkim mówcom jesteśmy wdzięczni za miłe słowa. Tak, będziemy biec za wiedzą i marzeniami – jak powiedziała Aneta Symbor – dyrektor MOSIR, bo w II LO można nauczyć się odróżniać to, co się opłaca, od tego, co warto. Jesteśmy szczęśliwi, że tylu świetnych gości zaszczyciło nas swoją obecnością i czujemy się zbudowani wieloma dobrymi, mądrymi słowami.
Krzysztof Paśnik – Burmistrz Miasta Lubartów,
Krzysztof Karczmarz – Wicestarosta Lubartowski,
Janusz Bodziacki – Sekretarz Powiatu Lubartowskiego,
Radosław Szumiec – Zastępca Burmistrza Miasta Lubartów,
Krystyna Jeziorska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Lubartów,
Artur Kuśmierzak – Przewodniczący Komisji Oświaty Miasta Lubartów,
Krzysztof Krupa – Naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Lubartów,
Aleksandra Jędryszka – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Miasta Lubartów,
Ksiądz kanonik Andrzej Sarna,
Urszula Skrzypiec – Przewodnicząca RR II LO,
Arkadiusz Zalewski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Petrus”,
Ludmiła Romaneczko – reprezentowała Prezesa Uniwersytetu III Wieku,
Danuta Rafał – Prezes Ogniska Miejskiego ZNP w Lubartowie
Leszek Gajuś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów
Renata Wawruch-Jakimiuk – reprezentowała PMDK w Lubartowie
Aneta Symbor – dyrektor MOSIR
Krzysztof Świć – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie
Krzysztof Dec – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie
Paweł Muzyka – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Twardowskiego w Lubartowie
Urszula Bednarczyk – dyrektor LOK
Beata Ochmańska-Staszek – pedagog PPP w Lubartowie
Marzena Jedut – dyrektor MOPS w Lubartowie
Dyrektorzy II LO: Tadeusz Trąbka, Marian Bober, Ryszard Gierach, Krystyna Mazurek, Radosław Borzęcki, Halina Zdunek
Zjawili się także nasi absolwenci. Niezmiernie nam miło, że dawny uczeń naszej szkoły został prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie – „Petrus”. Pan Arkadiusz Zalewski wymienił członków stowarzyszenia i krótko omówił cele jego działalności: wspieranie młodzieży II LO i całej szkolnej wspólnoty, pomoc w dążeniu licealistów w docieraniu do marzeń i rozwijaniu pasji.
Stowarzyszenie „Petrus” przygotowało na ten wyjątkowy dzień specjalną ulotkę, którą rozdano uczestnikom uroczystości. Można było z niej poznać historię szkoły, pochodzenie nazwy stowarzyszenia i cele jego założenia. Ulotka zawiera też informację, jak zostać członkiem lub darczyńcą stowarzyszenia. Więcej informacji można również uzyskać w kancelarii II LO.
„KUBA, DO FAJNEJ SZKOŁY CHODZIŁEŚ...”
Wspaniałą niespodzianką stał się fakt, że jeden z absolwentów, uczeń polonistki Aleksandry Solarz, wychowanek pani wicedyrektor Jakub Bobiarski spontanicznie zabrał głos i opowiedział, co łączy go ze szkołą. Jego wystąpienie było jasnym dowodem, jakie fantastyczne przeżycia może dać szkoła, jeśli tylko ma się otwarte serce i umysł.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Trudno powiedzieć, która część naszego święta była najbardziej uroczysta, ale należy podkreślić, że właśnie 11 października br. odbyło się również ślubowanie klas pierwszych. Uczennica I B odczytała tekst ślubowania, podczas gdy przedstawiciele I A, B i C przysięgali na sztandar szkoły, że będą godnie ją reprezentować. W obecności wszystkich naszych dostojnych gości wydarzenie to zyskało wymiar podwójnie uroczysty. Tę część obchodów przygotowali opiekunowie SU: Dorota Belcarz, Ryszard Gierach i Marcin Lato oraz Marcin Świderek.
CHWILA DLA NAUCZYCIELI, KTÓRZY ODESZLI
Tymczasem z okazji obchodów 30-lecia szkoły delegacja SU pod opieką Małgorzaty Chudzik i Przemysława Oniszczuka odwiedziła groby nauczycieli, którzy pracowali w naszym liceum: Joanny Panek, Jerzego Boncławka, Mirosława Oniszczuka i Sławomira Zdunka. Uczczono ich pamięć modlitwą i zapaleniem świecy.
WSPOMNIENIA PEŁNE BLASKU
„Jubileusz to zawsze okazja do wspomnień, które – uporządkowane przez czas i pożółkłe karty kronik – tkwią pełne blasku w naszej pamięci” - takimi słowami licealistka Dominika Bujak wprowadziła nas w nostalgiczny nastrój części artystycznej na uroczystości 30 – lecia II LO. Przewodniczący SU Bartosz Guz i jego koleżanka snuli opowieść o pierwszym, pionierskim roczniku liceum. Czytali fragmenty kronik, przywoływali dawne wydarzenia, nazwiska dyrektorów, wychowawców, nauczycieli...
Ciepły, „perłowy” nastrój ogarnął nas także dzięki wierszom. Wysłuchaliśmy „Twarzy” J. Wołka, „A kiedy minie czas”, „Nic dwa razy” W. Szymborskiej i innych. Nic tak nie wywołuje emocji jak muzyka. A my mogliśmy wysłuchać „Lubię wracać...” w wykonaniu Piotra Baguna, „Nie liczę godzin i lat”, piosenki „Złoto” i „Ale to już było” z towarzyszeniem chóru niezwykle męskiego oraz naszych uczennic o głosach jak słowiki. Uczniowie ciężko pracowali, by osiągnąć wysoki poziom, który nam zaprezentowali, pod kierunkiem nauczycieli: Aleksandry Solarz, Agnieszki Opolskiej, Pawła Pasikowskiego.
Recytatorzy i soliści: Blanka Bronisz 2c, Zuzanna Kopciuch 2c, Bartosz Guz 3a, Martyna Stasiak 3e, Liliana Szlachta 3e, Zuzanna Siwek 3e, Gabriela Kopeć 3g, Dominika Bujak 4b, Alicja Nagietowicz 4c oraz Chór męski
Zespół muzyczny: Jan Lipski II a, Andrzej Szczygieł II a, Hubert Wiącek II d, Maja Sobiesiek III g, Michał Ślifirczyk IV a, Karol Zybała IV a
Koordynator techniczny: Bogusław Dobosz II a
POŻÓŁKŁE KARTY WSPOMNIEŃ
Po części artystycznej w drodze na poczęstunek udaliśmy się w podróż sentymentalną po kartach kronik, w których uwieczniono 30 lat historii naszej szkoły: ludzi, zdarzenia, wycieczki, koła zainteresowań, sukcesy, święta i codzienną pracę.
Kolejnym punktem programu naszego „perłowego” święta było również oglądanie wystawy pamiątkowej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli-opiekunów agend szkolnych oraz różnych obszarów działalności liceum. Były to: Scena 44, Anioły z II LO, Samorząd Uczniowski, Sport, Olimpijczycy, Azymut, Szkolne Koło PCK, Eurostop, Wymiany młodzieżowe, Kawiarnia Poetów. Przygotowaniem stolika z życzeniami dla szkoły zajął się szkolny wolontariat pod opieką Justyny Świderskiej-Niedobit, zaś prezentację multimedialną przygotował nauczyciel geografii Adam Małecki i uczeń Bogusław Dobosz.
Ponadto nauczyciel plastyki Cezary Misiurski pracował nad ostatecznym kształtem pięknej publikacji pt. „30 lat II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie (1994 – 2024)”. Zaprojektował również zaproszenia, scenografię uroczystości oraz przypinkę pamiatkową, którą obdarowano nauczycieli II LO i gości. Nad publikacją pracowali też nauczyciele różnych przedmiotów, nauczyciele bibliotekarze oraz redaktorki i autorki tekstów Agnieszka Opolska i Aleksandra Solarz.
Warto nadmienić, że w przygotowanie wszystkich działań i atrakcji w dniu naszej uroczystości włączyli się wszyscy nauczyciele II LO, a także pracownicy szkoły. Duch Tegorocznego Święta, jak u Dickensa, pokazał nam, że dobrze pracować razem, bo wynika z tego wartość, którą inni dostrzegają i cenią, a wśród nas i naszych uczniów tworzą się bezcenne relacje.
NAGRODY DYREKTORA SZKOŁY
Pyszny poczęstunek nie zakończył wrażeń 11 października. Dnia 14 października bowiem przypada święto wszystkich pedagogów Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji wielu nauczycielom wręczono nagrody dyrektora szkoły. Są one wyrazem szacunku i docenienia trudnej pracy, jaką wykonują na co dzień nauczyciele, pracy nie tylko tej wpisanej do dziennika lekcyjnego, ale także tej podejmowanej z własnej inicjatywy na rzecz szkoły, młodzieży i lokalnej społeczności. A potem był jeszcze imponujący tort!
WISIENKA NA TORCIE
Koncert absolwentów, który rozpoczął się w II LO o godz. 16.00, był kolejnym punktem obchodów 30-lecia szkoły. Pan dyrektor Rafał Wrotkowski opowiedział zebranym o dawnym wyglądzie budynku szkoły przy ulicy Lubelskiej i dźwięku dzwonu, który symbolicznie łączy pokolenia i pozwala trwać szkole. Dyrektor podkreślił, że II LO nadal jest szkołą wyjątkową, do której chętnie się wraca.
Wszystkich przybyłych gości i przyjaciół naszej szkoły przywitali prowadzący koncert: Bartłomiej Guz i Dominika Bujak. Przyszła kolei na występy absolwentów II LO, którzy zechcieli zaprezentować swoje talenty aktorskie, wokalne i muzyczne.
Jako pierwsze wystąpiły Małgorzata Staszek, Jagoda Włoch i Aleksandra Rudzińska-Jemielniak. Zaśpiewały razem piosenkę „SOS” z repertuaru Maryli Rodowicz. Ich solowe występy, które nastąpiły chwilę potem, zachwyciły zgromadzonych. Często wybierane piosenki były utworami, dzięki którym panie zdobywały nagrody na konkursach w czasach ich pobytu w liceum.
Absolwentki dzieliły się z nami również swoimi wspomnieniami z lat szkolnych.
Następnie na scenie pojawili się Aleksandra Rudzińska-Jemielniak i Arkadiusz Borzęcki, którzy zaprezentowali zebranym własną kompozycję „Obcy”. Absolwenci z 2014 r. współpracują ze sobą, tworząc różne projekty muzyczne. Ich wspomnienia z działalności w Scenie 44 oraz z udziału w konkursach szekspirowskich wywołały uśmiech na twarzach zgromadzonych.
Kolejną artystką była Weronika Peterwas, która zaśpiewała dla zebranych piosenkę „Szukaj mnie”, a po niej na scenie pojawiły się Agnieszka Guz i Anna Szymczak. Obie angażowały się w przeróżne inicjatywy szkolne, były aktorkami i twórczyniami sztuk. Zaśpiewały w duecie, a potem opowiedziały o swoich doświadczeniach związanych z działalnością w Scenie 44.
Przyszła kolej na występy najmłodszych absolwentek z 2023 r. Wiktoria Kopciuch przypomniała występ z Kawiarni Poetów „Moja siostra Zula”, zaś Martyna Bronisz zaprezentowała zebranym swój talent muzyczny. Pisząca własne teksty, komponująca i akompaniująca sobie artystka zaśpiewała (także w duecie ze swoją utalentowaną siostrą Blanką – uczennicą klasy II c naszego liceum) dwie własne piosenki. Gromkie brawa publiczności były dowodem na to, że doceniono piękny głos dawnej licealistki.
Następnie na scenie pojawiła się Sara Bartkowicz, która do swojego występu zaprosiła niespodziewanie… pana dyrektora Rafała Wrotkowskiego. Zaskoczony przyjął wyzwanie i wraz z byłą uczennicą brawurowo zagrali w skeczu. Talent aktorski, którym wykazali się oboje, był źródłem wspaniałej atmosfery, która zapanowała na sali. Po występie pan Wrotkowski przyznał, że tylko Scena 44 pozwala tak „sponiewierać” dyrektora szkoły.
Jako ostatnia swoim talentem wokalnym popisała się ubiegłoroczna absolwentka Karolina Markiewicz, prezentując dwa utwory z repertuaru A. Keys i K. Prońko. Słowa refrenu ostatniej piosenki zabrzmiały niczym motto dla uczniów, że szkoła może być „lekiem na całe zło”.
Na zakończenie koncertu wystąpili z prezentem dla absolwentów uczniowie II LO: Aleksandra Szwajgier, Julia Wołowicz, Iga Mikołajczak, Oliwia Kołkiewicz, Kaja i Wiktoria Bartkowicz, Inga Mierzwińska, Maja Sobiesiek oraz Bogusław Dobosz. Zaśpiewali dla zebranych piosenkę z repertuaru zespołu „Bracia”. Wreszcie wszyscy zgromadzeni na scenie artyści zaśpiewali razem „Ale to już było...” M. Rodowicz i wtedy już zupełnie zrobiło się ciepło i przytulnie.
Ostatnie takty utworu nie zakończyły spotkania z absolwentami. Wszyscy udali się do stołówki szkolnej, gdzie przy poczęstunku mogli porozmawiać z przyjaciółmi i swoimi dawnymi nauczycielami.
Wspaniała atmosfera, piękne wspomnienia, które pojawiły się dzięki obchodom 30-lecia szkoły, sprawiły, że z niecierpliwością czekamy, by zanucić „Czterdzieści lat minęło...”
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW
Dziękujemy instytucjom i firmom, które udzieliły wsparcia finansowego II LO w dniu jego święta. Byli to:
Urząd Miasta Lubartów
Firma LUVI Janusz Pożak
WIBRO Sp. z o.o.
Zakład Wyrobów Betonowych Wojciech Trykacz
Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie
PROMASTER Przemysław Marzec
Bank PKO BP
TMD Narzędziownia Krzysztof Żyła
LEWTAK Sp. c. Zakład Wyrobów Betonowych
VIP Materiały Budowlane Krzysztof Wiącek
MRÓWKA Sylwester Bogusz
„Zalfon” Arkadiusz Zalewski
Restauracja „Bistro z Cichej”
RADMAL Radosław Maluga
SPOŁEM LUBARTÓW Grzegorz Poznański
Kwiaty i Artykuły Przemysłowe Marlena Pożarowska-Włodarczyk
LWSCHÓD Tomasz Urban
TECH Edward Filip
Firma Handel Produkcja Usługi Jolanta Smyk
Firma ŚWIERSZCZ sp. z o.o. Stanisław Parafiniuk
KOZAK Materiały Budowlane
Restauracja STARA ŁAŹNIA
Dziękujemy naszym darczyńcom.
Lidia Aftyka, Agnieszka Wasil
Foto: Bogusław Dobosz kl. 2a