Messenger creation 44769B50 707A 436A BD60 C79EDCF8C388

W dniach 28 – 30 kwietnia 2025 r. uczniowie klas II a i III h wzięli udział w trzydniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszy dzień naszego wyjazdu rozpoczął się bardzo intensywnie i obfitował w wiele atrakcji krajoznawczych i historycznych. Naszym pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Kolejnym przystankiem na naszej trasie był posąg Emeryka Pielgrzyma – legendarnego wędrowca, który według miejscowej tradycji zatrzymał się przed wejściem na Łysą Górę.Następnie wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę przez Świętokrzyski Park Narodowy, którego sercem jest Puszcza Jodłowa. Podziwialiśmy niesamowitą przyrodę – stare jodły, paprocie, ciszę i charakterystyczny górski klimat. W drodze na szczyt Łysej Góry minęliśmy Kopiec Czartoryskiego, historyczne miejsce upamiętniające jednego z dawnych właścicieli tych ziem. Po krótkim odpoczynku kontynuowaliśmy wspinaczkę i dotarliśmy do klasztoru na Świętym Krzyżu – obecnie siedziby Misjonarzy Oblatów.

Po zejściu z góry udaliśmy się do hotelu, gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Po krótkim odpoczynku nadszedł czas na relaks i integrację. Zorganizowaliśmy wspólną grę w siatkówkę i piłkę nożną oraz ognisko. Atmosfera była wspaniała i sprzyjała integracji uczestników wycieczki.

Drugi dzień rozpoczął się od obejrzenia jednego z najbardziej znanych symboli przyrody w Polsce – Dębu Bartek. To majestatyczne drzewo, którego wiek szacuje się na około 700–1000 lat, zrobiło na nas ogromne wrażenie. Kolejnym punktem programu był rezerwat skalny Ślichowice oraz Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach z pięknie wkomponowanym w wyrobisko kamieniołomu amfiteatrem. Następnie udaliśmy się do klasztoru na Karczówce, malowniczo położonego na wzniesieniu w zachodniej części Kielc. Podziwialiśmy piękne barokowe wnętrza kościoła pw. św. Karola Boromeusza oraz widoki na panoramę miasta.

Ostatni dzień rozpoczął się od przejazdu do Chęcin, gdzie czekała na nas jedna z największych atrakcji regionu – ruiny średniowiecznego zamku królewskiego. Wspinaczka na wzgórze, na którym znajduje się zamek, była nieco wymagająca, ale widoki z góry wynagrodziły cały trud.Następnie udaliśmy się do jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce – Jaskini Raj. To niezwykłe miejsce zachwyciło nas formacjami naciekowymi, stalaktytami, stalagmitami i unikalnym mikroklimatem. Przejście przez wąskie korytarze i podziwianie bajkowych form skalnych było dla wielu z nas niezapomnianym przeżyciem.

Po zakończeniu zwiedzania nadszedł czas na powrót do domu. W autokarze panowała radosna atmosfera – wszyscy dzielili się wrażeniami i przeglądali zdjęcia z ostatnich trzech dni. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie była nie tylko pełna wrażeń i ciekawych miejsc, ale też okazją do integracji, nauki oraz wspólnej zabawy. Z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo.

Agata Bącławek, klasa II a